Co je Nordic Walking?

Nordic Walking (Severská chůze) je dynamická kondiční chůze se speciálními holemi. Hole jsou opatřeny pevným poutkem s rukavičkou, nikoli volným poutkem, jak je tomu u turistických holí.

Severská chůze se řadí mezi rekreační sporty s celoročním využitím a lze ji provozovat v jakémkoli terénu.

Při dobrém zvládnutí techniky chůze s holemi dochází k zapojení 90% všech svalů v těle, což je bezespornou výhodou oproti ostatním sportům. Další výhodou je pouze počáteční investice na zakoupení speciálních holí s rukavičkou a absolvování základního kurzu Nordic Walking, kde se naučíte základy správné techniky chůze s holemi.

Možná si položíte otázku: "Pro koho je vhodný Nordic Walking?" Odpověď zní: plně pro všechny, kteří mají chuť se hýbat." Nezáleží ani na pohlaví, ani na věku, ani na předešlé zkušenosti se sportem. Všichni si u Severské chůze mohou přijít na své. Děti obvykle baví skupinové hry s holemi a soutěže. Dospělé většinou nabíjí samotný pohyb v lese, v přírodě, při kterém cítí zapojení celého těla, ale zároveň si psychicky odpočinou od dennodenních starostí. Postarší lidé zase mnohdy oceňují skupinové aktivity, při kterých se mohou protáhnout a znovu nabýt sebejistoty. 

Nezáleží na tom, jestli je člověk sportovec nebo ne. Nezáleží ani na tom, jestli je člověk rychlý nebo pomalý. Nesportovcům může chození s holemi pomoci k lepší kondici a k otevření cesty pro další pohybové aktivity. Sportovcům, zejména pak těm, kteří jsou zaměřeni jen jednostranně, Nordic Walking může pomoci k posílení a protažení partií, které u svého sportu zanedbávají. Stává se tak nepřekonatelným doplňkovým "rekreačním" sportem.  

Proč Nordic Walking?

Protože má opravdu spoustu výhod.

Dostane Vás ven

Objevíte krásy okolních lesů a luk, projdete si nové cesty, odpočinete si od městského ruchu a hluku. Ven můžete jít kdykoli a kdekoli.

Napřímí Vás a rozhýbe

Díky holím rovnoměrně zatížíte tělo a upravíte jeho držení. Ulevíte páteři a nosným kloubům (kyčel a koleno), zlepšíte jejich rozsah a celkovou pohyblivost.

Pomůže Vám objevit sám sebe

Otevřený prostor v přírodě Vám dá volnost, možnost utříbit si myšlenky, vydechnout a z hluboka se nadechnout.

Zpevní Vás

Optimálním zapojením svalů celého těla posílíte střed těla a rovněž i partie, které mají tendenci k ochabnutí (svaly rukou, mezižeberní, zádové a hýžďové svaly). 

Zlepší Vaši kondici

Příroda léčí tělo i duši. Pravidelným pohybem získáte sílu, zvýšíte fyzičku (vytrvalost) a docílíte optimální formy. 

Upraví biologické rytmy a cykly

Optimalizuje hladinu hormonů (např. estrogenů k prevenci pravidelného cyklu nebo rakoviny prsu). Napomáhá k překonání obtíží u žen v přechodu.

Zlepší Váš metabolismus

Pravidelnými mírnými otřesy podpoříte průchodnost střev, optimalizujete hladinu cholesterolu, a díky zapojení svalů se upraví hodnoty cukru v krvi.

Potrénuje Vaše srdce

Souběžnou prací horních a dolních končetin se zvýší aerobní kapacita organismu a elasticita srdce a plic. 

Prokrví Váš mozek

Díky kyslíku a pobytu v přírodě se zlepšuje mozkové prokrvení a může dojít ke zlepšení paměti a koordinace pohybů.

Co potřebuji na Nordic Walking?

Zjistěte více po kliknutí na jednotlivé odkazy.