Doplňky

Nedílnou součástí výletů do přírody tvoří právě doplňky. Připravili jsme pro Vás seznam těch nejdůležitějších, které se nám v praxi osvědčily.  

  • Ledvinka
  • Běžecký/cyklistický batoh s hydrovakem
  • Běžecká vesta s hydrovakem
  • Botičky na hůlky
  • Rukavičková poutka k holím

Ledvinka

Mít s sebou ledvinku je praktické. Nejen že do ní můžete dát láhev s pitím, ale také peněženku, doklady, lehkou šusťákovku nebo pláštěnku. No a co třeba  hroznový cukr, kapesníčky a mini-lékárničku? Taky není problém. 

Bezespornou výhodou ledvinky, ať už na jednu nebo dvě láhve je, že nepřekáží pohybu paží a nezatěžuje záda. Svaly krku tak nejsou v tenzi a umožňují ramena nastavit tam kde mají být. 

Dvoulahvové ledvinky rády využíváme také z důvodů dvou lahví na pití, protože takto můžeme zapomnětlivcům nabídnout alespoň nějaké pití. :) 

Běžecký/cyklistický batoh s hydrovakem


Jestliže používáte na kolo cyklistický batůžek, můžete ho klidně využít i při Severské chůzi. Tyto batohy jsou objemově menší a užší a mají speciálně vykrojený tvar, aby nelimitovaly v pohybu. 

Novější typy batohů jsou už celkem propracované co se týče kapes a vnitřních sítěk. Výhodou je vnitřní kapsa na hydrovak a trubička se savičkou připnutá na jednom z ramenních popruhů. Napít se tak můžete kdykoli během chůze, aniž byste museli sundat hole a batoh.

Malou nevýhodou batohu při Severské chůzi je, že způsobuje mírnou tenzi (napětí) v oblasti krku, ramen a zad, čímž je omezena práce v ramenním kloubu.  

Je tedy na uvážení každého, zda zvolit ledvinku nebo batoh s hydrovakem.

Běžecká vesta s hydrovakem

Poměrně nový výrobek, který za pár let ušel už dlouhou cestu. 

Na zádech vesty bývají většinou kapsy na oblečení, svačinu nebo přídavný hydrovak. V horní části ramenních popruhů bývají malé kapsičky na tyčinky nebo cukr a ve spodní části pak kapsy na pití. 

Vesty jsou výborné pro běžce, protože ledvinka by jim skrz velké otřesy nedržela na místě a skákala by. 

Chcete-li tedy provozovat Nordic Running, vesta je tím pravým řešením.

Botičky na hole

Botičky na hole dostanete při koupi každých Nordic Walking holí. Jsou tam proto, aby chránily ocelový hrot před poničením na tvrdém povrchu. Také ochraňují Vás a osoby ve Vaší bezprostřední blízkosti před zraněním a zabraňují ťukání hrotů o asfalt.

Výhodou botiček je možnost nepřerušit chůzi s holemi při přechodu z terénu na asfalt. Botičky jsou gumové a jejich spodní část má protiskluzový vzorek. Jsou lehké a vejdou se do kterékoli malé kapsičky, ať už v ledvince, vestě nebo batohu. 

Podle vzorku a tvaru pak máme botičky letní a zimní.

Rukavičková poutka k holím

Může se stát, že si své ke svým prvním holím vyberete příliš velké nebo příliš malé poutko a po čase zjistíte, že Vám nesedí. Může se stát, že si ho poničíte nebo se jen rozhodnete vyzkoušet jiné. 

Existují různé druhy poutek podle systému upínání na hole a podle použitých materiálů. Máme třeba pevná poutka, která připomínají ty lyžařské, ale také tzv. poutka Click (rukavičková poutka na vycvakávání, vhodná pro pejskaře nebo fotografy). 

Záleží jen na Vás, jaké poutko si vyberete, jaké pro Vás bude příjemné a hlavně praktické.