Obuv na Nordic Walking

Neexistuje správná a špatná obuv, ale vhodná a nevhodná. Severská chůze se řadí mezi rekreační sporty, proto by i Vaše obuv měla být sportovní. Severská chůze se dá provozovat kdekoli v přírodě, ale i ve městě. Nicméně, my nejsme zastánci asfaltu. S námi se chodí po trávě, jehličí, šotolině, písku, hlíně, atd.... zkrátka kde se dá, hlavně co nejméně po asfaltu.

Občas se nám stává, že chodec dorazí jen v pohorkách, plátěnkách, nebo dokonce v sandálech. To opravdu není vhodná obuv.  Pohorky, vysoké trekové boty, můžeme také použít, zejména v těžším terénu v zimě (pokud jste zimomřiví) nebo při dešti. Nedá se v nich však pořádně cvičit a protahovat. Plátěnky jsou obyčejně tvarované do úzké špičky a Vaše prsty pak při odrazu trpí nedostatkem místa. V sandálích by zase mohlo lehce dojít ke zranění ostrým hrotem hůlky, a věřte, to opravdu nechcete.

Nejvodnějším typem bot pro severskou chůzi jsou buď boty běžecké trailové, nebo boty trekové (turistické), oboje pod kotník. Boty jsou prodyšné, díky dezénu nekloužou v terénu, přitom ohebnou podrážkou. Pokud jste zastánci  barefoot chůze, tedy chůze na boso, může zvolit i barefoot trailové boty. 

Naše zkušenosti:

Každý kdo se hýbe by měl mít doma alespoň dva páry bot - jedny nízké turistické boty s nějakou lepší povrchovou úpravou proti dešti, a jedny lehké běžecké boty. Ptáte se proč? 

Nízkou turistickou obuv využijete kdekoli a u čehokoli, ať jen popocházíte na nákup, nebo jdete na výlet, nebo jen tak někam ven. Většinou ji můžete nosit celoročně a když se o ni staráte, občas ji vykartáčujete nebo naimpregnujete proti vodě, tak i něco vydrží. My využíváme nízkých trekových bot hlavně když je sychravo, prší, je bláto, nebo pak když sneží a mrzne. Když si navíc do bot dáme merino turistické ponožky*, tak ikdyž bota při chůzi promokne, stále cítíme v botě teplo a sucho. 

*Merino ponožky jsou ponožky z vlny ze speciálně vyšlechtěných Merino ovcí žijících v chladných oblastech. Merino vlna je schopna zadržet teplo, a zároveň i absorbovat vlhkost v míře až 30 % svého objemu. Když se noha potí, vlhkost ve vlně se snadno zahřeje, nedochází tak k nepříjemnému, chladivému pocitu při pocení. Vlna je navíc antibakteriální, a nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení.  

Běžecká obuv se dá rovněž využívat celoročně, je teda mnohem náchylnější na promoknutí, protože její povrch je většinou dělaný tak, aby co nejlépe odvedl pot a v létě příjemně chladil. Chcete-li jít v zimě na na hodinu až dvě ven, se silnějšími merino ponožkami to dáte v pohodě. V létě vám zase postačí slabší merino ponožky do bot a po potu ani stopa...Výhodou běžecké boty je to, že je měkká, ohebná a lehká. Skoro ji ani necítíte na nohou. Nejdůležitější je ale to, že ve špičce boty máte dostatek místa na pohyb všech prstů, takže při odraze využijete a jste schopni cítit všechny prsty. Správný odraz > správné držení těla > zdravá záda. 

Co říci závěrem? Nejsme ani ortopedi, ani fyzioterapeuti. My Vás můžeme jen nasměrovat ke značkám a obchodům, se kterými máme dobrou zkušenost a kterým věříme. Důležité je vědět, že dobrá bota dělá divy, když Vám dobře sedí, Vy se v ní dobře cítíte a můžete se na ni v těžkém terénu spolehnout.  

Podporované značky: Inov, Salamon, Merrell.